Kampania na rzecz seniorów

10.09.2019

W poniedziałek, 9 września, rozpoczęliśmy kampanię społeczną na rzecz podniesienia bezpieczeństwa osób starszych. W jej trakcie zaprezentowaliśmy spot profilaktyczny, który ma zachęcać seniorów do większego dbania o swoje bezpieczeństwo.
Kampania wpisuje się w realizację projektu "Senior Alert + AED", którą realizujemy w pamach programu "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Konferencja podsumowująca dotychczasowe działania oraz otwierająca nowy etap realizacji została przygotowana przeprowadzona wspólnie z nami z nami przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bialymstoku, Oddział Wojewódzki w Białymstoku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Nadleśnictwem Łomża i Komendą Miejską Policji w Łomży. Konferencja wpisuje się także w działania wojewódzkiego programu profilaktycznego „poMOC, a nie przeMOC!”.
W sali Szkół Katolickich w Łomży zebrało sie kilkaset osób, wśród których dominowali główni odbiorcy programu - seniorzy. Obok nich zasiedli przedstawiciele wielu służb i instytucji, niosących na codzień pomoc osobom starszym. Cieszył fakt, że na widowni można było zobaczyć także zainteresowaną konferencją młodzież z klas mundurowych, co jest szczególnie ważne w całościowym podejściu do tematu starości i probemów z nią związanych.
W trakcie trwania konferencji głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji Jarosław Zieliński, który podkreślił istotę podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na różnych płaszczyznach seniorom. Z kolei Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz podkreślał wagę przekazu informacji o zagrożeniach wobec osób starszych. Szef podlaskich policjantów odebrał również  z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiegiego i księdza Radosława Kubła podziękowania za zaangażowanie wszystkich policjantów w szereg działań mających na celu zwiększanie bezpieczeństwa seniorów. Problematykę i cel kampanii przedstawili ksiądz Radosław Kubeł Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" i Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Maciej Zakrzewski.
Celem zainaugurowanej kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem występujących z różnych przyczyn zaginięć osób dorosłych, starszych. Każde z nich ma swój indywidualny charakter i przebieg. Najczęściej z powodu zaników pamięci, wystąpienia nagłych zaburzeń psychicznych, wypadków, zasłabnięć. Zdarzają się także przyczyny związane ze świadomym zerwaniem kontaktu z osobami bliskimi. Jedne z najtrudniejszych przypadków zaginięć dotyczą natomiast osób w podeszłym wieku, które pozostawione same sobie giną bez wieści. 
Mając na uwadze dużą liczbę zaginięć osób w starszym wieku, Grupa Ratownicza Nadzieja razem z podlaskimi policjantami nakręciła spot profilaktyczny, który ma uwrażliwić potrzebę dbania o bezpieczeństwo seniorów. Twarzą tej kampanii stał się Krzysztof Dzierma, znany z filmowej serii "proboszcz z Królowego Mostu". Dziękujemy!
Część tekstu i zdjęć: www.PodlaskaPolicja.pl

 

Zapraszamy do kontaktu

Grupa Ratownicza Nadzieja

Oddział Centralny

Łomża, ul. Zawadzka 55

Telefon do biura: 600 100 692

Telefon alarmowy: 600 100 406

E-mail: biuro@grupanadzieja.pl